Tegoroczna międzynarodowa konwencja klimatyczna COP26 w Glasgow w Szkocji skupiona była gównie wokół tematów związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. Pośród wielu deklaracji, podana została również ciekawa informacja dotyczącą ochrony Galapagos.
Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso potwierdził plany poszerzenia rezerwatu morskiego.
Powierzchnia jednego z największych na świecie obszarów chronionych powiększy się o 60 000 kilometrów kwadratowych. Rezerwat zajmujący obecnie obszar 133 000 kilometrów kwadratowych, zostanie powiększony o około 45%. Ochroną zostanie objęty obszar żerowania i migracji zagrożonych gatunków, rozciągający się w kierunku Kostaryki.
Nowy obszar objęty ochroną zostanie podzielony na dwie strefy
W pierwszej, położonej pomiędzy Ekwadorem a Kostaryką będzie obowiązywać całkowity zakaz połowów. W drugiej strefie obszaru znajdującej się na północny zachód od obecnego rezerwatu doduszony będzie połów określonymi, nieinwazyjnymi metodami.
Na podjecie decyzji o powiększeniu obszaru chronionego, zapewne duży wpływ miała zwiększona aktywność statków rybackich pod banderą chińską. Tylko w roku 2020 na granicy strefy chronionej zaobserwowano aż 260 statków połowowych.
Rezerwat Zasobów Morskich Galapagos
Archipelag Galapagos, którego łączna powierzchnia wysp zajmuje 8 tys. km², należy do Ekwadoru. Położony jest na Oceanie Spokojnym ok. 1000 km na zachód od ekwadorskiego wybrzeża Ameryki Południowej i ok. 1600 km od wybrzeża Panamy. W 1974 roku do istniejącego już parku narodowego dołączono obszar o powierzchni 2 mil morskich woków wysp, ustanawiając go strefą chronioną. W 1986 roku pas ochronny powiększono do 15 mil morskich i ustanowiono archipelag Rezerwatem Zasobów Morskich Galapagos. W 1998 roku strefa obejmuje już powierzchnię 133 km², co czyni rezerwat drugim pod względem wielkości tego typu obszarem chronionym na świecie. Od tego momentu ochroną zostały objęte wody śródlądowe i wody morskie w pasie 40 mil morskich od brzegu.
W 1990 roku obszar chroniony stał się również sanktuarium wielorybów, a w 2016 roku rejon o powierzchni 15 tys. mil kwadratowych wokół wyspy Darwina i Wolfa ustanowiono sanktuarium dla rekinów. Na terenie sanktuariów zakazana jest jakakolwiek działalność połowowa.