Jakie zachowania płetwonurków mogą mieć szkodliwy wpływ na żywe stworzenia morskie fotografowane pod wodą?
Fotografia podwodna cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Zachwycają przepiękne pejzaże, pośród których utrwalone zostaje barwne życie morskie. Z takim samym zainteresowaniem przyciągają nas zarówno te duże łagodne, jak i drapieżne, ale i małe barwne dzikie zwierzęta. Zanim jednak po raz kolejny zanurzymy się, by utrwalić kadry podwodnego świata, warto zadać sobie pytanie, czy nasz pobyt i uwaga, jaką obdarzamy zwierzęta, są dla nich bezpieczne?
Odpowiedzi na te pytania poszukało kilku naukowców. W ramach eksperymentu zbadano reakcje zwierząt na typowe zachowania nurkujących fotografów. Badania przeprowadzono w terenie na 14 gatunkach ryb bentonicznych, oraz w laboratorium.
Pod uwagę wzięto m.in. reakcje koników morskich na błysk lampy z bliskiej odległości.
Zdaniem naukowców wyniki były zaskakujące, ponieważ flesz nie wpływał na żerowanie koników morskich. Pomimo błysków zwierzęta spędzały tyle samo czasu na polowaniu i łapaniu zdobyczy.
Zmiany w zachowaniu zaobserwowano dopiero podczas zwiększenia ilości fleszy i wydłużenia czasu ich występowania (cztery błyski na minutę, przez dziesięć minut). Koniki morskie w tej grupie spędzały mniej czasu na odpoczynku, a czasami wykazywały „nerwowe” reakcje.
Naukowcy sprawdzili także stopień uszkodzeń oczu badanych zwierząt. Po ponad 4600 błyskach układ wzrokowy koników morskich nie był uszkodzony.
Eksperyment obejmował również zachowanie płetwonurków względem zwierząt.
Niestety, wyniki pokazały, że to nie błysk fleszy, a dotykanie ma największy wpływ na koniki morskie, żaby i ryby. Badane ryby poruszyły się znacznie wolniej, a koniki traciły zainteresowanie żerowaniem. Na wolności koniki morskie muszą polować niemal nieprzerwanie ze względu na swój pierwotny układ trawienny, więc częste przerwy w żerowaniu mogą prowadzić je do stresu czy niedożywienia.
Wykonane badania pokazują, że nasze działania pod wodą powinny być bardziej przemyślanie, a zasadza „rób zdjęcia, ale nie dotykaj” najważniejsza.
Źródło: Pełne badania zostały opublikowanie w nature.com