Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Ruiny kościoła z początków chrześcijaństwa na dnie jeziora Iznik, podwodnym muzeum?

745

Archeolog Mustafa Şahin, przez wiele lat poszukiwał u brzegów jeziora Iznik w Turcji, historycznych skarbów z czasów początków chrześcijaństwa.

 

Jednakże dopiero dzięki zdjęciom lotniczym, które zostały wykonane na zlecenie prowincji Bursa podczas inwentaryzacji zabytków, udało się zlokalizować ruiny pod powierzchnią wody.

 

 

Zobacz także: 

Bizantyjska Bazylika podwodnym muzeum archeologicznym


 

 Według Dr Şahina  ustalono niedawno, iż są to pozostałości kościoła, wzniesionego na cześć świętego Neofita, który zginął śmiercią męczeńską w 303 roku n.e. Uważa się również, że może to być teren byłego Pałacu Senatu Pierwszej Rady Nicejskiej, która odbyła się prawie 1700 lat temu.

 

Według historyków istnieją dowody, że w miejscu tym istniała świątynia poświęconą greckiemu i rzymskiemu bóstwu Apollo, kojarzonemu z Jezusem, we wczesnym okresie chrześcijaństwa.

Świątynia została zniszczona w 740 roku, podczas trzęsienia ziemi. Ruiny mają około 2 do 3 metrów głębokości, znajdują się około 50 metrów od obecnego brzegu jeziora.

Mustafa Şahin, który jest obecnie szefem wydziału archeologii na Uniwersytecie Bursa Uludağ, proponuje stworzenie w miejscu bazyliki, podwodnego muzeum. Oglądanie pozostałości sanktuarium, mogłoby się odbywać zdaniem archeologa ,zarówno z 20-metrowej wieży widokowej,  jak i w formie podwodnych wycieczek, pozwalających na podziwianie struktury budowli z bliska.  Zdaniem Sahina prace budowlane mogłyby ruszyć już w 2019 roku. 

źródło: rzeczywista archeologia
fot: youtube

zostaw komentarz