W wodach okalających Grecję zachowało się unikalne dziedzictwo, które w ramach podwodnej turystyki stopniowo udostępniane jest do zwiedzania.
Na terenie Narodowego Parku Morskiego Alonissos, w okolicach maleńkiej wysepki Peristera znajduje się jedna z największych atrakcji nurkowych udostępnionych do oglądania. Starożytny wrak statku, który zatonął około 425 p.n.e. do 415 p.n.e. I choć sam kadłub nie zachował się do naszych czasów, to pozostawione na dnie ponad 4000 amfor, glinianych dzbanów ze spiczastym dnem, używanych w handlu w starożytnym basenie Morza Śródziemnego, nadal robią ogromne wrażenie,
Nurkowanie na tym przepięknym wraku będzie możliwe przez cztery miesiące tego roku, od 1 czerwca do połowy października.
Płetwonurkowie, którzy w tym roku zaplanują wakacje w wodach greckich, będą mogli podziwiać również: wrak rzymskiego statku w Telegraphos, ładunek z kilku statków, serię głównie średniowiecznych kotwic w Glaros i pozostałości bizantyjskiego wraku z Pithoi.
W rzymsko-bizantyjskim porcie Kenchreai można oglądać pozostałości po prehistorycznej osadzie Pavlopetri. Zwiedzających pod wodą poprowadzą tablice informacyjne. Do miejsca nurkowego kierunek wskazują umieszczone na powierzchni morza boje,
Do 2025 roku zostaną zakończone prace nad Podwodnym Muzeum Starożytności w Pireusie, gdzie część ekspozycji zawierającej ponad 2 200 znalezisk, obejmujących morską przeszłość Grecji od prehistorii do nowoczesne czasy, będziemy mogli oglądać również pod wodą.
Pozostałości dawnych czasów spoczywające na dnie do niedawna jeszcze dostępne były głównie dla nurków. Centra informacyjne w Alonissos i Amaliapoli nad Zatoką Pagasyjską umożliwiają oglądanie pobliskich wraków w wersji cyfrowej.
Źródło: Greckie Ministerstwo Kultury