Skamieniałości morskich „potworów” okresu jurajskiego znalezione na wyspie Skye, zostały zidentyfikowanie.
Wody okalające Szkocję obfitują w wiele pozostałości dawno wymarłych gadów, znajdowane skamieliny czaszek, zębów, kręgów i kości, pozwoliły badaczom na odkrywanie nowych, nieznanych dotąd gatunków.
Paleontolodzy prowadzących badania nad fragmentami kopalnych znalezisk odkrytych przez ostatnie 50 lat, zidentyfikował już kilka wymarłych zwierząt wodnych.
Zespół ekspertów pracujących przy Uniwersytecie Edinburgh jest największą grupą paleontologów pracujących wspólnie w Szkocji.
Ich badania kopalnych kolekcji pozwoliły na potwierdzenie występowania ichtiozaurów w Szkocji, a także dały możliwość analizowania próbek, podarowanych muzeum przez amatorów, kolekcjonerów skamielin.
– W czasach dinozaurów, w wodach Szkocji grasowały gady wielkości łodzi motorowych. Ich skamieniałości są bardzo rzadkie, ale dopiero teraz, po raz pierwszy został odkryty nowy gatunek, który był wyjątkowo miejscowym, szkockim mieszkańcem – mówi Dr Steve Brusatte z School of GeoSciences. – Bez hojności kolekcjonera, który podarował kości do muzeum, nigdy byśmy nie dowiedzieli się, że to niesamowite zwierzę istniało.
Nowo odkryty gatunek gada morskiego „Dearcmhara shawcrossi” pochodził z okresu jurajskiego z czasów około 170 milionów lat temu. Wyglądem przypominał delfina, posiadał ponad 4 metry długości od pyska do ogona i zamieszkiwał ciepłe i płytkie wody Szkocji, żywiąc się rybami i innymi gadami.
Nowy gatunek — Dearcmhara shawcrossi — został nazwany na cześć entuzjasty, amatora skamieniałości Briana Shawcrossa, którzy odnalazł pozostałości stwora na wyspie Bearreraig Bay w 1959 roku.