Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Skorupiaki niczym pszczoły zapylają wodorosty

Podwoik bałtycki Idotea baltica - fot.: Greater Cumbrae, Szkocja
16 553

 Chyba nikomu nie musimy przypominać, że pracowite pszczółki zapylają zieloną część naszej planety.

 
Te maleńkie owady pomagają roślinom rozmnażać się poprzez rozprowadzanie pyłku z jednej rośliny na drugą. Jak się okazuje, również ta niebieska, podwodna cześć planety ma swoje „morskie pszczółki”.
 
Odkryto bowiem podobny układ, tym razem z udziałem czerwonych alg i maleńkich skorupiaków Idotea. Te niewielkich rozmiarów zwierzęta, mierzące około 4 cm długości, większość czasu spędzają w płytkich wodach strefy ciepłej i umiarkowanej na dnie zarośniętym roślinnością, choć zdarzają się i takie, które można spotykać na większych głębokościach, nawet poniżej 1000 m.

 

 

Wzajemnie korzyści

Powierzchnia alg pokryta jest małymi organizmami, którymi żywią się Idotea. Podczas żerowania zwierzęta te poruszają się po powierzchniach glonów, przyczyniając się do ich zapłodnienia. Glony męskie usiane są strukturami rozrodczymi, które wytwarzają plemniki pokryte lepkim śluzem. W takcie przemieszczania się skorupiaków śluz zostaje przeniesiony do ich organów rozrodczych, kończąc proces zapłodnienia. Ta współpraca ma więcej zalet, bowiem alga zapewnia nie tylko jedzenie, ale i ochronę przed żywiołami.
 
 

Zaskakujące wnioski

Nie wiadomo jeszcze jaki procent rozproszenia gamet jest dokonywany przez skorupiaki, ponieważ podwodne prądy wciąż odgrywają tu główną rolę. Wyniki badań sugerują jednak, że zapylanie roślin w stylu owadów mogło wyewoluować z procesu, który rozpoczął się w morzu.
 
 
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science.
 
Badania: doktorantka Emma Lavaut Uniwersytetu Sorbonne oraz genetyk populacyjny Myriam Valero z CNRS, współpraca-Uniwersytet Austral w Chile.

Źródło: cnrs.fr 

zostaw komentarz