Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Skrzydlaty rekin nowym gatunkiem odkrytym przez naukowców

Paleontolodzy odkrywają skamieniały okaz rekina z płetwami piersiowym umożliwiającymi podwodny lot.
12 592

Nieoczekiwana cecha szczególna odkryta w odnalezionym okazie kopalnym sprzed 93 milionów lat, umożliwiła poznanie całkiem nowej grupy rekinów.

 


  • Paleontolodzy odkrywają na stanowisku w Vallecillo w Meksyku, skamieniały okaz rekina z przerośniętymi, smukłymi płetwami piersiowym.

  • Odkryty układ ciała umożliwiający „podwodny lot” rekinów, występuje ponad 30 milionów lat wcześniej, przed pojawieniem się o orleniokształtnych.

  • Nowo zidentyfikowane gatunki „Aquilolamna milarcae”.


Paleontolodzy, odkrywają na stanowisku w Vallecillo w Meksyku, skamieniały okaz rekina z przerośniętymi, smukłymi płetwami piersiowym

Stanowisko paleontologiczne gdzie odkryto nieznany wcześniej nauce okaz, jest dość dobrze znane z obfitości skamielin. Znajdowano tu już amonity, gady morskie i kościste ryby. Pod kątem badań naukowych jest bardzo przydatne do dokumentowania ewolucji zwierząt oceanicznych. I to właśnie tu, w 2012 roku znaleziono pojedynczy, wyjątkowo dobrze zachowany okaz kopalny, zawierający szkielet i potencjalne odciski skóry.

Paleontolodzy odkrywają skamieniały okaz rekina zz płetwami piersiowym umożliwiającymi podwodny lot

Paleontolodzy odkrywają skamieniały okaz rekina z płetwami piersiowym umożliwiającymi podwodny lot.

 

Układ ciała umożliwiający podwodne loty rekinom, występuje o 30 milionów lat wcześniej, przed pojawieniem się orleniokształtnych

Podobnie jak orlenie, zidentyfikowany gatunek charakteryzuje się przypominającymi skrzydła, wyjątkowo długimi i cienkimi płetwami piersiowymi. Zbadane znalezisko miało ciało długości 1,65 metra i 1,9 metra rozpiętości płetwy.

Jego płetwa ogonowa z dobrze rozwiniętym płatem górnym, jest typowa dla większości rekinów pelagicznych, takich jak choćby rekiny wielorybie. Duży pysk i bardzo małe zęby identyfikują dietę opartą na planktonie. Zdaniem naukowców, to właśnie te cechy anatomiczne łączą ze sobą zarówno rekiny, jak i płaszczki.

 

Nowo zidentyfikowane gatunek „Aquilolamna milarcae”

Do niedawna nauce znana była tylko jeden rodzaj dużych ryb żerujących na planktonie. Tę wymarłą grupę stanowiły w okresie kredy (145–66 milionów lat temu) ryby kostne zwane „pachycormidae”.

Nowa skamieniałość nazwana przez ekspertów Aquilolamna milarcae”, – rekiny orli, jest drugą poznaną grupą, która w tym czasie nurkowania na „skrzydłach” w oceanach. Wyginięcie nowo odkrytego kopanego gatunku Aquilolamna mogło być spowodowane spadkiem populacji planktonu, w wyniku zakwaszenia oceanów.

 

Źródło: Wikipedia, Science 

 

 

zostaw komentarz