Gdyby ktoś zapytał nas, jakiego koloru są lodowe góry, bez wahania odpowiemy — białe, błękitnawe, lodowe.
Zatem doniesienia żeglarzy o zielonych górach lodowych w niektórych częściach Antarktydy musiały wprawiać naukowców przez ostanie 100 lat w niemałe zdziwienie.
Do niedawna jeszcze przypuszczano, że za taki stan odpowiada rozpuszczony węgiel organiczny.
Nowe badania nietypowych i niespotykanych szmaragdowych gór, sugerują, że winne temu są tlenki żelaza znajdujące się w pyłach skalnych zebrane z kontynentu Antarktydy.
Teoria dużych ilości żelaza powstała w 2016 roku podczas wizyty badawczej na lodowcu Szelfowym Amery’ego, we wschodniej Antarktyce.
[miptheme_adssystem ad=”10599″ align=”none” hide_on_mobile=”no”][/miptheme_adssystem]
Żelazo jest głównym składnikiem odżywczym dla fitoplanktonu, będącego podstawą morskiej sieci pokarmowej. Jednakże jego występowanie w wielu obszarach oceanu jest rzadkością. Według najnowszej teorii to właśnie zielone góry lodowe transportują tak cenny składnik z kontynentalnej części Antarktydy na otwarte morze.
Glacjolog z Uniwersytetu Washingtona i zarazem główny autor badania, Stephen Warren, oraz Collin Roesler, Richard Brandt i Mark Curran, zajmując się analizą zielonych gór lodowych, odkryli, że rdzeń lodowy pobrany do badań z Szelfu Kontynentalnego, w pobliżu dna miał prawie 500 razy więcej żelaza niż lód powyżej.
[miptheme_adssystem ad=”3550″ align=”none” hide_on_mobile=”no”][/miptheme_adssystem]
Według teorii Stephena Warrena, to właśnie mieszanie się płynącego lodu z podłożem skalnym na kontynencie Antarktydy odpowiada za tworzenie oszałamiających szmaragdowych gór lodowych. Aby potwierdzić teorię, naukowcy chcą zbadać góry lodowe o różnych kolorach pod kątem ich zawartości żelaza i właściwości odbijających światło (góry lodowe są zwykle koloru niebieskiego, ponieważ lód absorbuje więcej czerwonego światła niż światło niebieskie).
Jeśli teoria okaże się słuszna, zielone góry lodowe mogą być ważniejsze, niż dotąd sądzono.
źródło: news.agu.org
[miptheme_adssystem ad=”10388″ align=”none” hide_on_mobile=”no”][/miptheme_adssystem]