Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Tegoroczny raport przedstawiający zmiany klimatyczne Ziemi

1 304

W ostatnich dniach opublikowano raport dotyczący oceny klimatycznej amerykańskiego programu Global Change Research. Kompleksowe zestawienie badań klimatycznych, wpływu zmian na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę, jest podsumowaniem dziesięcioletnich badań 13 agencji federalnych.

W latach 90. Kongres wyznaczył do badania zmieniającej się planety jednostkę, która miała za zadanie co 4 lata przedstawiać raport prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Tegoroczna publikacja przeprowadzona przez NOAA opracowana została przez NASA, EPA, Smithsonian, National Science Foundation, US AID oraz Departamenty Obrony, Energii, Rolnictwa, Handlu, Zdrowia.

 

Co właściwie mówi raport?
Przyjrzyjmy się kilku informacją, które dotyczą całego globu.

 

„Klimat Ziemi zmienia się teraz szybciej niż kiedykolwiek w historii współczesnej cywilizacji, przede wszystkim w wyniku działalności człowieka” – możemy przeczytać w raporcie — Efekty są już widoczne w postaci ekstremalnej pogody — przykłady obejmują ciągłe susze, intensywny sezon huraganów w 2017 roku i najbardziej destrukcyjny sezon pożaru w Kalifornii”

 

Według raportu średnia roczna temperatura będzie nadal rosła, niezależnie od naszych działań łagodzących, pod koniec tego wieku temperatura wzrośnie o co najmniej 2,3 ° C (1,3 ° C) w porównaniu z okresem od 1986 do 2015 r. Jeśli emisja dwutlenku węgla nadal będzie wzrastać, raport przewiduje wzrost temperatury o 5,4 ° i 11 ° F (3 ° i 6,1 ° C), z niszczącymi konsekwencjami.

 

Podczas gdy w raporcie przyznano, że USA i inne kraje zaczynają reagować w sposób, który może wpłynąć na ochronę nas i przyszłych pokoleń przed skutkami zmiany klimatu, środki te „nie zbliżają się obecnie do skali potrzebnej do uniknięcia znacznych szkód”

 

W raporcie czytamy również, iż jednym z najbardziej niepokojących trendów jest dostępność wody. Rosnące temperatury powietrza i wody zmieniają cykle deszczu i śniegu, co powoduje intensywne susze, przerywane jedynie przez ciężkie, krótkotrwałe ulewy, które dodatkowo mogą wpływać na pogorszenie się jakości wody powierzchniowej. Zmniejszenie dostępności wody spowoduje obniżenie jakości plonów i zdrowia hodowlanych zwierząt. To z kolei może wpłynąć na zmniejszenie ilości żywności tym samym przyczyni się do wzrostu cen.

Wszystko to niestety ma wpływ na zdrowie ludzi. Przewiduje się, że pogoda ekstremalna i wzrost poziomu mórz wpłynąć może na całą infrastrukturę życia ludzi.

 

Wedłyg raportu – problemy te dzieją się na wielu frontach, i jedynym sposobem uniknięcia najgorszych scenariuszy jest drastyczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

 

„Decyzje, które zmniejszą lub zwiększą emisję w ciągu następnych kilku dekad, uruchomią stopień oddziaływania, który prawdopodobnie utrzyma się przez resztę obecnego wieku, z pewnymi wpływami (takimi jak podnoszenie się poziomu morza) trwającymi tysiące lat lub nawet dłużej” – czytamy w raporcie – „Wczesne i znaczne łagodzenie stwarza większą szansę na osiągnięcie długoterminowego celu, podczas gdy opóźnione i potencjalnie znacznie bardziej gwałtowne ograniczenie emisji zagraża osiągnięciu jakiegokolwiek długoterminowego celu.”

 

Tegoroczny raport jest szczególnie interesujący,  przedstawia amerykańską oceną klimatu, poparta nauką i obserwacjami 13 agencji federalnych USA, ale zmiany w nim zawarte dotyczą całego globu.

 

źródło: NOAA

zostaw komentarz