Najnowsze badania Wielkiej Rafy Koralowej wykazały, że duże powierzchnie raf uległy kolejnemu bieleniu.
Niektóre części południowej rafy, które uniknęły zmian w latach 2016 i 2017, obecnie są fazie umiarkowanego lub wręcz silnego bielenia.
Pozostałe koralowce, poważnie uszkodzone w poprzednich latach, a obecnie uważane za stosunkowo odporne na ciepło, ponownie zostały poddane umiarkowanemu i silnemu bieleniu.
Naukowcy są zdania, że rafy na obszarach północnych i centralnych, które uległy umiarkowanemu bieleniu będą w stanie się odbudować. Niestety, powtarzające się zjawiska bielenia w tak niewielkim odstępie czasu stanowią realne zagrożenie dla ekosystemów. Zbyt szybkie zmiany spowodowane podwyższoną temperaturą wody, utrudniają odradzanie się przed uderzeniem następnej fali.
Tegoroczne zmiany spowodują wysoką śmiertelność koralowców na mocno już wybielonych odcinkach rafy i wygląda na to, że będą dużo większe niż w poprzednich latach.
Zmiany klimatu to realne zagrożenie dla systemów raf. Wielka Rafa Koralowa w Australii jest tego ewidentnym przykładem. W ciągu ostatnich pięciu lat doświadczyła bardzo poważnych zmian spowodowanych nienorowanym wzrostem temperatur. Obecne zjawisko utraty symbiotycznych glonów jest trzecim, powszechnym bieleniem w ostatnich latach. Eksperci przewidują, że wydarzenia związane z obumieraniem Wielkiej Rafy Koralowej staną się częstsze i bardziej dotkliwe, w miarę wzrostu globalnych temperatur.
źródło: coralcoe.org.au