Multimilioner Victor Vescovo ekspedycją do najgłębszego punktu Oceanu Atlantyckiego — dna Rowu Puerto Rico rozpoczął projekt „Pięć Głębi”.
Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Discovery Channel odkrywca stał się pierwszą osobą, która solo zanurzyła się w podwodnym statku załogowym na głębokość większą niż 5000 metrów. Dno rowu, pierwszej z pięciu planowanych ekspedycji, sięga 8 376 metrów głębokości.
Dwumiejscową jednostkę pilotowaną przez odkrywcę, zaprojektowano tak, aby wytrzymała ciśnienie na głębokościach sięgających ponad 9,5 km pod powierzchnią, wykonana została między innymi z tytanu i innych specjalnych materiałów. Statek dodatkowo został wyposażony w technologię pozwalająca na obrazowanie dna w 3D.
Celem projektu jest dotarcie do najgłębszych punktów w każdym z pięciu oceanów na ziemi: Rowu Puerto Rico na Atlantyku, Rowu South Sandwich na Oceanie Południowym, Rowu Jawajskiego na Oceanie Indyjskim, Challenger Deep na Oceanie Spokojnym i Głębi Molloy na Oceanie Arktycznym.
Warto przeczytać:
Pierwsza ekspedycja na dno Rowu Puerto Rico odbyła się w grudniu 2018 roku, następne zanurzenie, na głębokość 8 183 metrów, na dno Rowu Sandwicha Południowego na Oceanie Południowym, planowane jest na 2 stycznia 2019 roku.
Podwodny statek załogowy zdaniem producenta Triton Submarines jest jedyną certyfikowaną jednostką dla ludzi do nurkowań na głębokość do 11 000 metrów.
Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA
- Archeolodzy podwodni znajdują 2000-letnią świątynię we Włoszech
- Skany 3D pokazują zdumiewające szczegóły wraku Endurance Shackletona
- Podczas wydobywania wraku fenickiego statku archeolodzy podwodni odnajdują kolejne artefakty
- Nowe Centrum ds. oczyszczania z niewybuchów Morza Bałtyckiego i Północnego
- 130-letni wrak holownika odkryty na jeziorze Michigan
- Współzałożyciel OceanGate złoży zeznania w sprawie tragedii Titana
- Wraki z XIX wieku na plaży Portmarnock
- HMS Erebus — Odyseja Franklina – 10 Lat od odkrycia legendarnego wraku
- Echo historii – odkrycie wraków z II Wojny Światowej na Aleutach
- Konkurs na oczyszczenie szwajcarskich jezior ze zrzutowisk amunicyjnych
Zanurzenia na ekstremalne głębokości to nie jedyne osiągnięcia Vescovo, który wcześniej wspiął się na najwyższe punkty świata, w tym na Mount Everest.
James Cameron na statku Deepsea Challenger w 2012 roku zanurzył się w najgłębszym miejscu na świecie, osiągając dno Rowu Mariańskiego na głębokości 10 908 metrów.
Źródło: Discovery Channel