Wydobyta z wraku statku towarowego SS Politician, 18-kilogramowa butelka whisky, jest do wylicytowania za minimalną cenę 9000 funtów, czyli prawie 12000 dolarów.
Wieloletni trunek, prawdopodobnie jeden z ostatnich przedstawicieli partii pochodzącej z tego wraku, pomimo dużej wartości, ma nie nadającą się do spożycia zawartość. Natomiast jego niewątpliwą zaletą jest wartość historyczna.
A wszytko, to za sprawą SS Politician, który 80 lat temu, osiadł na mieliźnie w płytkiej wodzie, u wybrzeży Eriskay, jednej z wysp na szkockich. Statek był w trakcie rejsu Kingston, Jamajka, Nowy Orlean. Załoga uszkodzonej jednostki zeszła na ląd, a ładunek składający się z bawełny, leków, jamajskich banknotów w ilości 290 000, o wartości ponad 9 milionów dolarów i 264 000 butelki, słodowej whisky pozostał.
Obowiązująca w okresie wojennym reglamentacja, powodowała, że brakowało właściwie wszystkiego. Nic zatem dziwnego, że podekscytowani mieszkańcy bardzo zaangażowali się w akcję ratowniczą. „Za wszelką cenę” starali się zabezpieczyć przed zatonięciem, tak wartościowy ładunek. Według niektórych relacji, ze wsparciem przybywali ludzie z miejscowości odległych nawet o 100 mil.
Władze chcąc odzyskać część utraconych dochodów z cła i wartościowego ładunku, wysyłali funkcjonariuszy do okolicznych wiosek, aby znajdowali ocalałe przed zniszczeniem towary u mieszkańców.
Rodem z komedii wydarzenia, o próbach uniknięcia konfiskaty przez władze uratowanych towarów, stały się w 1947 kanwą do wydana powieści Comptona Mackenziego „Whiskey Galore”, a w 1949 roku do zekranizowana brytyjskiej komedii pod tym samym tytułem, której remarke powstał w 2016 roku.
Jedna z ostatnich butelek znaleziona została przez zawodowego nurka George’a Currie w 1987 roku, i to właśnie ona jest przedmiotem aukcji Grand Whiskey.
Licytacja zakończy się dziś, 10 sierpnia 2020 r.
Do butelki dołączony jest również oryginalny plakat filmowy, hełm do nurkowania oraz bloczki ze statku.
Źródło: Grand Whisky Auction
W 1958 r. rząd Stanów Zjednoczonych poinformował, że w bankach na całym świecie zaksięgowano 211 267 jamajskich banknotów. Zapewne pozostałe dziesiątki tysięcy, których, nadal nie zgłoszono, pozostają do odnalezienia 🙂