Australia słynie z największej rafy koralowej na świecie. Jest to jedyny w swoim rodzaju ekosystem, mający powierzchnię 2200 km. Wielka Rafa Koralowa jest widoczna nawet z kosmosu! To niezwykłe miejsce uznane zostało za jeden z siedmiu cudów natury na świecie.
W 1981 roku Great Barrier Reef Marine Park objęty został ochroną wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Powierzchnia parku chronionego przez UNESCO wynosi 346 000 km² – Morze Koralowe, Wielką Rafę Koralową oraz lasy tropikalne Queensland.
[FMP]
Wielka Rafa Koralowa stanowi biologiczne kuriozum, które fascynuje badaczy z całego świata. Taka różnorodność biologiczna oraz współzależność między gatunkami jest charakterystyczna tylko dla tego miejsca. Bogatą listę stworzeń świata rafy otwiera mikroskopijny plankton, potem są koralowce i polipy, następnie meduzy, rekiny i wieloryby o wadze przekraczającej 100 ton.
Głównym budowniczym rafy są koralowce. Najstarsze kolonie koralowców pochodzą sprzed ok. 1000 lat. Wyróżniamy dwa rodzaje tych parzydełkowców: koralowce sześciopromienne i ośmiopromienne. Ich szkielety w cią-gu roku wzrastają o ok. 1 cm i stanowią cenne źródło informacji o warunkach pogodowych w czasie wzrostu. Dzięki badaniu starych kolonii koralowców można określić temperatury i ilości opadów panujących jeszcze przed osadnictwem europejskim. Na koralach żyją zooxantellae, które dostarczają im energii dzięki procesowi fotosyntezy.
Na rafie egzystuje ponad 3000 gatunków mięczaków, 630 gatunków szkarłupni (rozgwiazd i jeżowców). Swoją wielkością mogą zaskoczyć nas małże, które osiągają ponad metr długości. Żyją one ponad 70 lat i są to największe mięczaki, jakie można spotkać na naszej planecie. Innymi ciekawymi mięczakami zamieszkującymi wody rafy są: ślimaki nagoskrzelne, ośmiornice, mątwy i kalmary.
Można tam spotkać ponad 30 gatunków wielorybów, delfinów i morświnów, a także 130 gatunków rekinów i płaszczek. Humbaki migrujące z Antarktydy na rafie mają swoje obszary lęgowe. To właśnie tu żyje największa populacja diugoni na świecie. Zwierzęta te żyć mogą ponad 70 lat, ważą ok. 400 kg, zaś długość ich ciała przekracza 3 metry.
Na rafie żyję ok. 20 gatunków gadów, w tym 6 gatunków żółwi morskich: Green, Leatherback, Hawksbill, Loggerhead, Flatback and Olive Ridley oraz 14 gatunków węży.
Żółwie morskie składają swoje jaja na piasku. Od jego temperatury zależy płeć młodego. Z jaj zagrzebanych w piasku zimniejszym wylęgają się samce, zaś z tych zakopanych w cieplejszym – samice. Osiągają one dojrzałość płciową w wieku 30-50 lat, mogą zaś dożyć nawet 100 lat. Leatcherback to gatunek największych żółwi morskich. Rekordzista ważył 916 kg.
Region Cairns
Największym i najnowocześniejszym miastem w klimacie tropikalnym jest Cairns. Jest również najbardziej wysuniętym na północ miejscem
w Australii. Jest to bardzo popularne miejsce, ze względu na lasy deszczowe i Outback. „Outback” jest to obszar za miastem, z dala od cywilizacji, najczęściej obszar pustynny. W Australii wiele jest miejsc, w których na próżno szukać można śladów działalności człowieka.
To właśnie te dzikie, pierwotne miejsca w tym kraju nazywane są Outbackiem.
Jest to również najpopularniejsze miejsce do przekroczenia bram ogrodu Wielkiej Rafy Koralowej. Wzdłuż niej znajduje się wiele miejsc,
w których można się zanurzyć. Dla „świeżaków” idealne będą spokojne, płytkie zatoki wokół wysp, świetne na pierwsze zanurzenie. Subtelne, delikatne
i piękne miejsca na rafie są dla bardziej doświadczonych adeptów sztuki nurkowej.
Zaawansowani nurkowie mogą udać się na spektakularne miejsca nieznacznie oddalone od rafy.
Cape Tribulation znajduje się na 110 mil od niej. Daintree World Heritage Rainforest jest najstarszym lasem deszczowym na świecie.
To właśnie tu ujmujące piękno lasów deszczowych łączy się z przepychem Wielkiej Rafy Koralowej. Magicznym miejscem jest Daintree Rainforest, gdzie spotkać można słodkowodne krokodyle. Jest również domem dla wielu ptaków, gadów, lisów, motyli i owadów.
Cairns Dive Centre to jedno z największych centrów szkoleniowych na zielonej wyspie. Od ponad 25. lat organizuje nurkowania i rejsy na rafę. Bez problemu można zdobyć uprawnienia Open Water. Turyści z całego świata przybywają do tego centrum, by pod jego skrzydłami pierwszy raz zanurzyć się Wielkiej Rafie Koralowej.
Szkolenia odbywają się na dwóch basenach i w klimatyzowanych pomieszczeniach przeznaczonych do części teoretycznych.
Zdecydowanie najlepsza opcją dla laików jest learn-to-dive course. Podczas pięciodniowego kursu Open Water początkujący uczą się nurkować w basenie. Następnie 3 dni spędzają na nurkowaniu na rafie, zarówno w nocy, jak i w dzień. W dzień rafa jest pogrążona w delikatnym śnie, ożywa nocą.
Dla ludzi, którzy pierwszy raz się zanurzają, jest to niesamowite. Tylko dzięki światłu latarki mogą podziwiać ogród nocą. Doskonale widać żółwie, krewetki, kalmary i mątwy.
Magazyn Bluelife 2012 07