Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wrak galeonu „Printz Friederich” odnaleziony po 238 latach

794

Dno szlaku żeglugowego położone pomiędzy Danią i Szwecją przez ostatnie 238 lat skrywało XVIII-wieczny okręt wojenny.

Galeon Printz Friederich, duma duńskiej floty stał się dla Kima Schmidta i jego zespołu archeologów morskich na tyle ważny, iż przez 12 lat systematycznie badali informacje i przeszukiwali dno morskie na podstawie starych map.

[FMP]

Wysiłek w połączeniu z niezłomną  wolą poszukiwaczy został nagrodzony, wrak okrętu wojennego Printz Friederich, w sierpniu br został odnaleziony.

 

Oznaczone miejsca nurkowań w poszukiwaniu galeonu Undervandsgruppen Aps/youtube

 

Stare mapy morskie w połączeniu z najnowocześniejszym sprzętem sonarowym, pozwoliły na zlokalizowanie potężnego 52-metrowego okrętu, który zatoną w burzliwych wodach okolic wyspy Laeso, we wrześniu 1780 roku.

 

Obraz sonarowy znalezionego wraku okrętu wojennego/Undervandsgruppen Aps/youtube

 

Sprawnie przeprowadzona akcja ratownicza w ciągu trzech dni pozwoliła na uratowanie większości osób przebywających na okręcie. Spośród 667 osób tylko osiem dusz spoczęło razem z przepięknym, olbrzymim galeonem na dnie.

 

Pozostałości rozrzucone w okolicach wraku okrętu / Undervandsgruppen Aps/youtube

 

Podczas 12 lat poszukiwań archeolodzy wykonali ponad 200 nurkowań, sprawdzając systematycznie powierzchnię dna morskiego na przestrzeni 104 kilometrów kwadratowych.

 

Undervandsgruppen Aps/youtube

 

W trakcie badania okolic wraku, nurkowie znaleźli pozostałości sprzętu wojskowego rozrzucone wokół drewnianych szczątków, począwszy od rapierów i muszkietów, a  skończywszy na ołowianej płycie z nienaruszoną duńską pieczęcią królewską.

 

Znalezione i wydobyte artefakty, m.in. rękojeść rapiera, kule armatnie po odrestaurowaniu / Undervandsgruppen Aps/youtube

Wyciągnięte artefakty zostaną po konserwacji zaprezentowane na specjalnej wystawie w Muzeum Laeso.

 

XVIII- wieczny okręt wojenny Printz Friederich wyposażony był w 70 dział, więc jego utrata dla ówczesnej admiralicji była ogromną katastrofą, galeon stanowił bowiem jedną piątą wielkości duńskiej marynarki wojennej. Admiralicja starała się zachować w tajemnicy informację o jego utracie,  po to, by rywalizujące siły, takie jak Anglia, nie usłyszałyby o zatonięciu — powiedział Kyhn-Madsen członek zespołu.

 

Plany galeonu / Undervandsgruppen Aps/youtube

 

Kim Schmidt i jego zespół koncentrują się teraz na kolejnym etapie — zebraniu funduszy na próbną eksplorację wraku.

 

 

źródło: youtube

[/FMP]

 


 

Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA 

 


 

zostaw komentarz