Odkrycie starożytnego wraku statku u wybrzeży Sycylii rzuca nowe światło na szlaki handlowe starożytnej Grecji. Interdyscyplinarny zespół badaczy w ramach projektu Kaukana dokonał odkrycia, które może zmienić nasze rozumienie historii morskiej.
Podczas podwodnej kampanii wykopaliskowej w wodach Santa Maria del Focallo, w gminie Ispica, w prowincji Ragusa na Sycylii, odkryto wrak statku pochodzący z VI–V wieku p.n.e. Zespół badaczy, kierowany przez Wydział Nauk Humanistycznych i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu w Udine oraz Soprintendenza del Mare z regionu sycylijskiego, znalazł także cztery kamienne kotwice i dwie żelazne.
Technika budowy statku
Pozostałości statku, znaleziono na głębokości zaledwie sześciu metrów, zakopane pod piaskiem i skałami. Eksperci ujawnili, iż kadłub statku został zbudowany przy użyciu techniki polegającej na łączeniu desek kadłuba za pomocą połączeń na tzw. jaskółczy ogon i zacisków. Metoda ta nadawała konstrukcji znaczną wytrzymałość, co było kluczowe dla morskich podróży w starożytności.
W pobliżu wraku zidentyfikowano również dwa zestawy kotwic. Dwie żelazne kotwice typu odwróconego „T” którym przypisuje się pochodzenie z VII w. n.e., i cztery kamienne kotwice, których datowanie wydaje się mieć pochodzenie prehistoryczne. Odkrycie tych kotwic wydłuża chronologię znalezionych elementów i sugeruje, że miejsce to mogło być używane przez różne cywilizacje przez stulecia.
Zastosowanie fotogrametrii podwodnej umożliwiło stworzenie trójwymiarowego modelu wraku, co pozwoliło na dokładną dokumentację odkrycia. Ponadto pobrano próbki do przyszłych analiz paleobotanicznych, które dostarczą kluczowych informacji na temat materiałów wykorzystanych do budowy statku i warunków jego otoczenia.
Projekt Kaukana — rekonstrukcja nadmorskiego krajobrazu
Zadaniem projektu Kaukana, rozpoczętego w 2017 roku, jest odbudowa nadmorskiego i podwodnego krajobrazu linii brzegowej między Ispicą, Kaukaną i Kamariną. Współpraca Uniwersytetu w Udine i wybitnych międzynarodowych ośrodków badawczych ma na celu podkreślenie wartości podwodnego dziedzictwa kulturowego.
Źródło: Soprintendenza del Mare