Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wrak z czasów Imperium Rzymskiego wypełniony wyrobami ze szkła

10 213

Wspólna misja zorganizowana przez podwodnych archeologów z Włoch i Francji zaowocowała badaniem wraku statku Capo Corso 2, który został odkryty w pobliżu wybrzeża Korsyki, na południu Francji.

 

Eksploracja wraku znajdującego się na 350 metrach głębokości bez pomocy zdalnie starowanych pojazdów jest praktycznie niemożliwa. Tak było i tym razem, zastosowanie ROV-a w celach badawczych pozwoliło na zgromadzenie fotograficznych dowodów obecnego stanu wraku i umożliwiło zrozumienie jak sedymentacja i ewentualne działania człowieka mogły wpływać na tę lokalizację. To drugi jak dotąd znany wrak statku w regionie, którego ładunek składa się wyłącznie ze szkła.

 

Zastosowanie pojazdu podwodnego o wdzięcznej nazwie Arthur pozwoliło, po dokładnej analizie fotogrametrycznej, na odzyskanie imponującej kolekcji szklanych artefaktów.

 

 

Biorąc pod uwagę unikalne cechy tego znaleziska, badacze skupili się na analizie znalezionych szklanych zabytków, aby zgłębić wiedzę na temat technik produkcji szkła w czasach starożytnych.

 

Jak zauważa dr Julie Chatellier, podwodna archeolog z Francji, „Szklane artefakty znalezione wewnątrz wraku Capo Corso 2 stanowią niezwykle ważne źródło informacji na temat sztuki i rzemiosła rzymskiego szkła. Mające tysiące lat, zachowane w doskonałym stanie, stanowią bezcenne dowody na techniki odrabiania szkła praktykowane przez rzymskich rzemieślników”.

 

 

Pierwsze badania i analizy dowodzą, że szklane artefakty wydobyte za pomocą podwodnego pojazdu z wraku były prawdopodobnie przeznaczone do handlu. Składniki używane do produkcji szkła, takie jak piasek kwarcowy, wapno i soda, były powszechnie dostępne w regionie i służyły do tworzenia różnorodnych form i wzorów.

 

Kolekcja szklanych artefaktów z wraku Capo Corso 2 dostarcza również informacji o rzymskim rzemiośle i handlu w tamtych czasach.

Jak podkreśla dr Emma Rossi, włoska specjalistka od szkła starożytnego: „Szkło było nie tylko ważnym materiałem w sztuce i rzemiośle rzymskim, ale było także przedmiotem wielkiego zainteresowania handlarzy. Znalezione na wraku Capo Corso 2 artefakty szklane reprezentują różnorodne style i wzory, co świadczy o szerokim zasięgu handlu tymi przedmiotami”.

Oprócz kilku surowych szklanych bloków ROV odzyskał całe i częściowe fragmenty naczyń, takich jak kubki, butelki, talerze czy miseczki. Wśród znalezisk odkryto również dwa duże brązowe baseny oraz kilka amfor z czasów Imperium Rzymskiego. To niezwykle cenne znaleziska, które wniosły nowe światło do badań nad tym okresem.

 

Podczas badania wraku nie odnaleziono żadnych szczątków ludzkich. Istnieje możliwość, że załodze udało się uciec z tonącego statku. Niemniej jednak, na dnie morza pozostaje mnóstwo szkła, które tworzy spektakularne miejsce dla podwodnych archeologów do zdalnego badania, fotografowania i przeprowadzania wykopalisk.

 

Źródło: Soprintendenza Nazionale per il patrimonio culturale subacqueo