Wody europejskie kryją w sobie nie tylko piękno podwodnych ekosystemów, ale także poważne zagrożenia w postaci zalegającej amunicji z czasów wojen. Projekt MMinE-SWEEPER ma na celu opracowanie innowacyjnych i bezpiecznych strategii usuwania niewybuchów z dna morskiego. Ta inicjatywa, wspierana przez Unię Europejską kwotą prawie sześciu milionów euro, zgromadziła 20 międzynarodowych partnerów, aby przez najbliższe trzy i pół roku pracować nad rozwiązaniem tego palącego problemu środowiskowego.
Zalegająca amunicja — zagrożenie dla ekosystemów i ludzi
Pozostałości wojennej amunicji zalegają w wodach europejskich, takich jak Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Śródziemne czy Morze Czarne. Te niebezpieczne odpady stanowią zagrożenie nie tylko dla rybołówstwa i żeglugi, ale także dla zdrowia ludzi oraz ekosystemów morskich. Z czasem metalowe obudowy amunicji korodują, odsłaniając materiały wybuchowe, które uwalniają toksyny do środowiska. Proces oczyszczania dna morskiego z niewybuchów jest skomplikowany i sam w sobie może stanowić ryzyko dla środowiska morskiego.
Projekt MMinE-SWEEPER – innowacyjne rozwiązania
Projekt MMinE-SWEEPER to pierwsza tak duża inicjatywa na skalę europejską, która zajmuje się problemem usuwania zalegającej amunicji z mórz. Pod kierownictwem profesora dr Jensa Greinerta, zespół naukowców i inżynierów będzie pracować nad opracowaniem naukowych rozwiązań technicznych.
Wykrywanie i klasyfikacja niewybuchów
Jednym z kluczowych elementów projektu jest opracowanie systemowego podejścia do wykrywania, oceny i usuwania niewybuchów (UXO). Nowoczesne technologie, takie jak zaawansowane sonary i roboty podwodne, będą wykorzystywane do lokalizacji i klasyfikacji zalegającej amunicji. Celem jest minimalizacja ryzyka dla ludzi i środowiska oraz ochrona bioróżnorodności.
Główne cele projektu MMinE-SWEEPER
Łączenie wiedzy i podejść do zarządzania: Projekt konsoliduje istniejącą wiedzę i doświadczenie z różnych krajów i projektów międzynarodowych. Odpowiedni interesariusze z władz, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego będą zaangażowani w opracowywanie rozwiązań dla usuwania amunicji.
Promowanie postępu technologicznego: Kluczowy nacisk położony jest na dalszy rozwój robotyki, obrazowania 3D i narzędzi analitycznych wspomaganych przez AI do wykrywania i klasyfikowania amunicji. Autonomiczne pojazdy podwodne (AUV) wyposażone w inteligentne algorytmy opracowane celem identyfikacji obiektów amunicji.
Testowanie i walidacja w warunkach rzeczywistych: Nowe technologie i metody będą testowane na sztucznych obszarach testowych i prawdziwych składowiskach odpadów w całej Europie.
Budowanie potencjału i wzmacnianie współpracy: Projekt będzie promował wymianę wiedzy między krajami europejskimi i różnymi interesariuszami poprzez organizowanie sesji szkoleniowych, webinariów i warsztatów. Celem jest stworzenie zrównoważonej społeczności ekspertów i wzmocnienie współpracy między sektorem publicznym i prywatnym.
Wzmocnienie współpracy europejskiej
Projekt MMinE-SWEEPER wzmacnia współpracę w Europie poprzez wprowadzanie nowych technologii w zakresie usuwania amunicji i doradzania decydentom w zakresie opracowywania rozwiązań. Przedstawiciele dwóch Dyrekcji Generalnych Komisji Europejskiej: Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa (DG MARE) oraz Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych (DG HOME) są zaangażowani w projekt. Ich rolą jest opracowywanie, wdrażanie i zarządzanie polityką UE, ustawodawstwem i programami finansowania.
„Dzięki MMinE-SWEEPER chcemy zbliżyć się do europejskiego rozwiązania, dzielić się wiedzą, rozwijać technologie i, co najważniejsze, usprawnić komunikację między krajami UE w tej delikatnej kwestii bezpieczeństwa” — podsumowuje profesor Greinert.