Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Zabytkowy hełm do nurkowania sprzedany za rekordową kwotę!

Choć trudny do uchwycenia na zdjęciach, hełm ten ma niepowtarzalną głęboką, ciemną patynę, którą może uformować tylko coś w tym wieku. Na szczęście przez patynę widać kasztel na masce.
6 627

Zabytkowe hełmy klasyczne to wspaniała oprawa dla nurków i miłośników historii. Te niezwykłe dzieła sztuki, obrazują wiekową technologię, kunszt rzemieślniczy, ale i olbrzymi postęp technologiczny w dziedzinie nurkowania.

 
Niemniej, poszukiwanie takich niezwykłych artefaktów jest niezwykle trudne, a te odzyskane z zagubionej przeszłości często są jedynie wersjami pełnymi uszkodzeń czy modyfikacji dokonywanych w miarę ewolucji technologii.

Wiele oryginalnych hełmów do nurkowania z połowy XIX wieku znajduje się dziś w muzeach i prywatnych kolekcjach. Nie dziwi zatem fakt, iż sprzedaż tych zabytkowych unikatów może na aukcjach osiągać spore kwoty.
Oczywiście, ich wielkość uzależniona jest od wielu czynników, takich jak wiek, styl wykonania czy pochodzenie hełmu. Dotąd, średnie ceny za takie przedmioty wahały się od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów. Jednakże popularne hełmy nurkowe, takie jak US Navy Mark V, bywały sprzedawane w cenie powyżej  10 000 dolarów i więcej. Choć wartość większości hełmów nurkowych wyprodukowanych w XX wieku  wystawianych na aukcjach rzadko przekracza cenę 20 000 dolarów.

 
Ostatnia aukcja „Diving Into History” zorganizowana przez firmę Nation’s Attic Inc. przyciągnęła uwagę kolekcjonerów zabytkowych hełmów nurkowych.

 

Ręcznie robiony hełm nurkowy z połowy XIX wieku został sprzedany za niezwykłą kwotę ponad 45 000 dolarów, czyli ponad 180 000 zł!

 

Wyjątkowy klasyk został wykonany z miedzi i mosiądzu, z niezwykłą dbałością o szczegóły. Nie posiada żadnych znaków identyfikacyjnych, ale dzięki swojej unikalnej konstrukcji zdradza tajemnice swojej przeszłości. Charakterystyczne lutowanie kawałków miedzi i zastosowanie wypukłego szkła wskazuje na jego pochodzenie od mistrzów obróbki metali w latach 60. lub 70. XIX wieku. Konstrukcja ma kilka pięknych, subtelnych cech, które można znaleźć tylko w hełmach z lat 1850 – 1880. Cechy te obejmują niewpuszczany pierścień szyjny, szeroki napierśnik, koronkową maskę czy wypukłe szkło panelu przedniego. Styl wykonania wskazuje, że może to być dzieło Johna Date w Montrealu w Kanadzie lub renomowanej firmy Siebe Gorman w Londynie w Anglii.



 

Unikalny hełm był częścią małej kolekcji zabytkowego sprzętu do nurkowania w Karolinie Północnej. Po śmierci właściciela trafił na aukcję zorganizowaną przez Nation’s Attic. Licytacja unikatowego dzieła sztuki zakończyła się rekordową kwotą sprzedaży 45 000 dolarów! Jak widać, tak wyjątkowy klasyk jest cenny kolekcjonerów.
 
Firma Nation’s Attic jest największym na świecie sprzedawcą autentycznych, zabytkowych hełmów do nurkowania. Na ich aukcjach można kupić unikalne i rzadkie egzemplarze, które kryją w sobie historię naszego świata podwodnego. To miejsce, w którym miłośnicy nurkowania i kolekcjonerzy mogą spotkać się i wymieniać informacjami o tajemnicach z dawnych lat.


Firma John Date została założona w 1853 roku w Montrealu w Kanadzie.  Date był między innymi mistrzem kotlarstwa i odlewnictwa mosiądzu. Nie wiadomo, kiedy powstał jego pierwszy hełm, ale sądząc po jego umiejętnościach, prawdopodobnie w połowie lub pod koniec lat pięćdziesiątych XIX wieku. John Date wyprodukował jedne z najlepszych hełmów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Ameryce Północnej. Jego wczesne hełmy były podobne do modeli Siebe Gorman i były równie dobre, lub jak niektórzy sądzą lepsze.