Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Zespół naukowców morskich odkrył bardzo rzadki żłobek dla rekinów

257

200 mil na zachód od Irlandii, podczas sondowania głębinowych systemów raf koralowych oceanu,  został zarejestrowany rekini żłobek.

 

Na dnie morskim, na głębokościach sięgających 750 metrów, sfilmowano bardzo dużą liczbę jaj w otoczkach rogowych, powszechnie nazywanych sakwami syren. Zarejestrowanie tak dużej ilości wskazuje, iż samice gromadzą się na tym konkretnym obszarze dna morza, aby bezpiecznie złożyć jaja.

 

David O’Sullivan główny naukowiec prowadzący badania SeaRover powiedział: ” Jesteśmy bardzo zadowoleni z odkrycia rzadkiego żłobka dla rekinów w skali, która nie została wcześniej udokumentowana na wodach irlandzkich. Odkrycie to pokazuje, jak ważne jest dokumentowanie siedlisk morskich, pozwoli to nam lepiej zrozumieć biologię tych pięknych zwierząt i ich funkcje ekosystemowe w irlandzkim obszarze wrażliwym biologicznie. „

 

 

W okolicach występowania żłobka znajdowała się duża szkółka rekinów rasy Blackmouth, w które obfitują wody północno-wschodniego Atlantyku i prawdopodobnie są to jaja tego gatunku.

 

Galeus melastomus fot.: Irvin Kilde , Wikimedia Commons

 

 

Kolejny, bardziej niezwykły i samotny gatunek, jaki zaobserwowano to Kolcoskór.
Wymieniony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako „narażony na wyginięcie”. Gatunek dorasta do długości 1,2 m i obserwuje się go zwykle poruszającego się powoli z prądami głębokowodnymi obfitującymi w małe bezkręgowce bentosowe.

 

Oxynotus_paradoxus kolcoskór
Oxynotus_paradoxus Kolcoskór

 

„Uważa się, że dorosłe rekiny mogą wykorzystywać zdegradowaną rafę koralową i odsłoniętą skałę węglanową, do złożenia jaj.” W pobliżu znajduje się zdrowa rafa koralowa, która może służyć jako schronienie dla młodocianych rekinów.”- wyjaśnił David O’Sullivan.

 

Badanie SeaRover

Ekspertyzy naukowe i zestaw danych mapowania głębokowodnych zasobów wysokiej rozdzielczości wykorzystywanych w planowaniu i projektowaniu sondaży zostały dostarczone przez krajowy program mapowania dna morskiego INFOMAR. Badanie SeaRover jest drugim z trzech zleconych i wspólnie finansowanych przez rząd Irlandii i Europejski Fundusz Morski i Rybacki UE.

 

Badania SeaRover

Program morskiej bioróżnorodności EMFF ma na celu promowanie dobrego zarządzania rybołówstwem i akwakulturą oraz ochronę różnorodności biologicznej w siedliskach morskich w celu wsparcia wdrażania wspólnej polityki rybołówstwa i przestrzegania dyrektyw siedliskowej i ptasiej (Natura 2000) oraz dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej.

 

źródło:  Departament Komunikacji, Działań Klimatycznych i Środowiska

zostaw komentarz